pH7band

Josef Hajas

Můj vztah k muzice myslím hezky dokumentuje fakt, že jsem si první basovku koupil za úplně první vydělané peníze v patnácti letech po dvou měsících otročení v supermarketu. V té době jsem už několik let hobloval aktustiku s kamarády a kromě české folkové klasiky jseme hráli hlavně Beatles.

Dnes jako otec čtyř kluků a manažer programátorů v korporaci je hudba mojí vášní spolu se psaním prózy. PH7 tyhle dvě vášně propojila. Poprvé jsem je viděl hrát na křestu knihy kamarádky Pavly Trnkové a tak mě jejich muzika oslovila, že jsem hned za nimi zašel, jestli by se jim nehodil basák.

Moje hudební historie

První kapelu jsem s několika dalšími kolegy založil v rove 2010 když jsem na pár let žil v Budapešti. Byla opravdu mezinárodní a říkali jsme si The Unzippers. Kromě domácích maďarů v ní hrál i němec, ukrajines a brit. Protože většina členů kapely začínala od začátku, tak i když jsme chtěli hrát můj oblíbený bigbeat a rock, hráli jsme spíše punk. A protože ani známé punkové songy jsme nezvládli zezačátku zahrát, začali jsme si psát písničky vlastní. Postupně jsme se ale propracovali i ke coverům známých rockových a popových písniček a hráli jsme na firemních akcích našeho chlebodárce.

Po návratu z Maďarska jsem skoro hned založil kapelu novou, která později dostala název Zvrž. Nejprve to byla garážová kapela (cvičili jsme v mojí garáži) a postupně jsem si vybudovali repertoár coverů střihnutých pár vlastními písničkami. Kapela dnes po skoro dekádě od vzniku hraje známým na svatbách a jiných akcích.

Třetí kapelou bylo další seskupení začínající prakticky od začátku, které ovšem trvalo jen půl roku než začal první covidový lockdown. Dokonce jsme nestačili ani mít první koncert, i když repertoár bychom už na to měli. Oficiálně kapela neměla název (kromě nápadů typu Dlouho bez ovce), tak jsem ji řákal Kapela ze Sokola. Zkušebnu jsme totiž měli v holešovické Sokolovně.

Mí oblíbenci

Kromě již zmíněných Beatles a obecně šedesátkových kapel, mám rád moderní jazz, elektroswing, grunge a rock. Vlastně jsem se postupem času naučil rozlišovat muziku jen na tu dobrou a ostatní.

Abych jmenoval pár konkrétních kapel a hudebníků spadajících do té první kategorie: Jananas, Janis Joplin, James Brown, Nirvana, Mňága a Žďorp, Miles Davis, Caravan Palace, Živé Kvety, Poletíme, Lou Reed.